Nejčastější dotazy našich klientů

Otázky a odpovědi
Testování klíšťat
Testování protilátek proti boréliím

Požadovanou analýzu prosím objednejte na stránkách www.e-gene.cz

Klíště po vyjmutí vložte do čistého uzavíratelném obalu (sáček, krabička nebo zkumavka) přiměřené velikosti. Ideální je balení, ve kterém pracovníci v laboratoři klíště lehce najdou a lze jej bez obtíží z obalu vybrat. Vložte k němu kousek vlhkého papírového kapesníku nebo vatového tamponu, aby klíště nevyschlo. Obal označte číslem vzorku, který Vám byl vygenerován po objednání analýzy. Klíště pošlete na naši adresu poštou nebo doneste osobně k nám na recepci - adresa je uvedena v sekci: Kontakty.

Klíště doneste na naši adresu a předejte ho na recepci mezi 8-15 hodinou v pracovní dny. Prosíme vás, abyste měli již vytvořenou objednávku analýzy klíštěte na www.e-gene.cz, abychom mohli klíště rovnou převzít na nemuseli jsme vás zdržovat. Pokud objednávku nemáte, vyplníme ji společně na recepci. Analýzu klíštěte nám můžete uhradit hotově nebo platební kartou.

Nejprve vytvoříte objednávku na www.e-gene.cz. Číslo vzorku, které vám přijde do e-mailu jako potvrzení vyhotovení objednávky napíšete na obal, ve kterém klíště odesíláte. Vložíte do obálky a odešlete poštou na naši adresu, viz sekce Kontakty). Doporučujeme pro zaslání využít odběrovou soupravu EliTest Tick, která je k dostání v lékárně.

Standartně doporučujeme dezinfikovat až ránu po odstranění klíštěte, ale i pokud jste použili dezinfekci přímo na klíště, můžete nám ho poslat na analýzu. V klíštěti detekujeme přítomnost DNA/RNA jednotlivých patogenů, která zůstane zachována i přes použití dezinfekce.

Dozvíte se, zdali byl ve vámi zaslaném klíštěti přítomný daný patogen a jaké bylo jeho množství. Koncentrace DNA/RNA daného patogenu ve vzorku má vliv na riziko nákazy a v případě vysoké pravděpodobnosti přenosu infekce na člověka lze podat preventivně antibiotickou léčbu po kratší dobu, než následně řešit komplikace spojené s náročnou a komplikovanou léčbou boreliózy. Test klíštěte přináší také informaci o tom, který patogen mohl způsobit nákazu a podle toho lze nasadit konkrétní antibiotika. U viru klíšťové encefalitidy se nenasazuje antibiotická léčba, neboť se jedná o virus. Pozitivní výsledek klíštěte na tuto infekci pomůže následně lékaři v zahájení symptomatické léčby klíšťové (meningo)encefalitidy.

Borelióza je závažné onemocnění, které v některých případech přechází do chronického stavu a pak je velice těžko léčitelná. Antibiotická léčba je proti borelióze nejvíce účinná, když je včas nasazena. Pokud byly u klíštěte prokázány borélie, je možné antibiotiky předejít samotnému rozvinutí nemoci. Anaplasmóza je onemocnění s podobnými příznaky jako borelióza, ale léčí se jinými antibiotiky. Proto je výhodné vědět, čím bylo klíště nakažené, pokud se u vás po přisátí klíštěte projeví příznaky nemoci.

Výsledky slouží vašemu lékaři jako podklad pro zahájení případné léčby. Léčbu musí vždy nařídit lékař na základě vašeho zdravotního stavu. Zejména borélie potřebují pro přenos do lidského těla několik hodin, proto pokud jste měli klíště přisáté jen krátce, riziko nákazy je malé. Díky našemu testu se dozvíte také množství borélií v klíštěti, ze kterého se dá odhadnout riziko přenosu. Pokud bylo klíště přisáté delší dobu a byly u něj detekovány borélie, doporučujeme provést vyšetření na protilátky proti boréliím z vaší krve.
Je to důvod k návštěvě lékaře. Ten vám buďto doporučí pouze sledovat váš zdravotní stav, nebo nasadí profylaktickou (preventivní) léčbu antibiotiky. Pokud bylo klíště infikované, neznamená to automaticky, že máte boreliózu. Borélie potřebují k přechodu z klíštěte do člověka několik hodin. Profylaktická léčba antibiotiky zabrání nakažení boreliózou, zejména pokud bylo klíště přisáté dlouho nebo byl v klíštěti prokázán vysoký počet borélií.

Anaplasmóza/Ehrlichióza je nemoc způsobená bakterií Anaplasma (dříve nazvané Ehrlichia) phagophytophila. má podobné příznaky jako borelióza, ale léčí se jinými antibiotiky (v profylaktické léčbě azitromycinem). Je proto velkou výhodou, pokud víte, čím bylo klíště nakažené. Anaplasma je nebezpečná zejména pro děti, těhotné ženy, nebo lidi s oslabenou imunitou. Imunita zdravého člověka by si měla s tímto patogenem poradit. Pokud patříte do rizikové skupiny u klíštěte byla detekována anaplasma, měly byste neprodleně navštívit lékaře.

V případě nalezení klíštěte pozitivního na přítomnost encefalitidy lze doporučit pouze posílení imunitního systému a vyvarování se stresu a fyzické námahy. Proti viru klíšťové encefalitidy nelze nijak preventivně zasáhnout léčbou a neexistují žádné léky proti tomuto viru, jedinou prevencí je očkování. Průměrná inkubační doba od přisátí klíštěte je 7-14 dní, ale může to být i méně nebo více. Pokud se projeví příznaky nemoci je nutná okamžitá návštěva lékaře, kterou často následuje hospitalizace v nemocnici ke zvládnutí příznaků nemoci.

Ano, i u některých psů borelióza způsobuje závažné zdravotní komplikace pohybového a nervového aparátu. Při objednávce postupujete úplně stejně jako u klíštěte vytaženého z kůže člověka.

Postup, jak správně odstranit klíště najdete na našich stránkách a v článcích, které se touto problematikou zajímají". Doporučujeme ránu dezinfikovat až po odstranění klíštěte, ale na analýzu nám můžete poslat i klíště, na které jste použili dezinfekci. Pro uchování a odeslání klíštěte doporučujeme použít speciální odběrovou sadu EliTest Tick, která zaručí, že DNA/RNA patogenů zůstane v klíštěti zakonzervovaná. Tuto sadu doporučujeme použít zejména, pokud požadujete test na klíšťovou encefalitidu. Jinak je možné klíště poslat v čisté uzavíratelné lahvičce nebo zkumavce ideálně i s kouskem navlhčeného ubrousku nebo vaty, aby klíště nevyschlo. Testujeme živá i mrtvá klíšťata.

Jedná se o odběrovou sadu na klíště, ve které najdete zkumavku s roztokem, do kterého klíště dáte po vytažení z kůže a odešlete tuto zkumavku dle instrukcí v sadě. Odběrovou sadu lze koupit v lékárně a při objednávce analýzy v naší laboratoři můžete uplatnit slevový kód v hodnotě 50 Kč, který je součástí každé sady Elitest Tick. Slevový kód je možné uplatnit pouze zadáním při online objednávce na www.e-gene.cz. Slevu nelze uplatnit zpětně. Proto doporučujeme pořídit si odběrovou soupravu EliTest Tick předem do vaší lékárníčky. Můžete ji dokonce brát s sebou na výlety nebo pobyty pod stanem v přírodě.

Při použití rychlého domácího testu se sice dozvíte výsledek okamžitě, obecně ale nejsou tyto testy tak přesné a spolehlivé jako laboratorní metody. Výsledek takového testu vám nesdělí, jaké množství borélií v klíštěti je, a tedy nezhodnotí rizika možného přenosu. Nejpřesnější metoda je kvantitativní PCR metoda, která zjišťuje množství DNA bakterie. Z těchto důvodů nedoporučujeme rychlé domácí testy z drogerie nebo lékárny.

V rámci jedné objednávky můžeme udělat analýzu až 3 klíšťat současně odebraných z jednoho člověka. V takovém případě stačí vytvořit jednu objednávku a klíšťata poslat společně. Do poznámky v objednávce prosím uveďte, že posíláte více než jedno klíště. Výsledek dostanete jako souhrnnou zprávu, nikoliv pro každé klíště zvlášť.

Pokud provedete objednávku na www.e-gene.cz lze analýzu uhradit bankovním převodem nebo platební kartou online. Upozorňujeme vás, že naše laboratoř zahajuje zpracování vzorků až po uhrazení celé ceny. Pokud přinesete klíště osobně, můžete u nás platit hotově nebo platební kartou na terminále.

Výsledky dostanete na mail uvedený v objednávce nejpozději do 3 pracovních dnů od doručení klíštěte. Často stihneme klíště analyzovat a výsledky odeslat dříve. Pokud chcete mít jistotu rychlejší analýzy, je možné si připlatit za expresní analýzu do 24 hodin (platí jenom v rámci pracovních dní) od doručení klíštěte, přípatek za tuto službu je 2 000 Kč.

Jedná se o velmi citlivou metodu detekce DNA/RNA patogenu, kterou můžeme i kvantifikovat množství patogenu ve vzorku. Tato metoda je velice přesná, citlivá a vysoce specifická.

Vyšetření protilátek lze objednat online na stránce www.e-gene.cz nebo telefonicky na čísle +420 542 213 851. Pokud vyšetření objednáte online, naši kolegové vás budou kontaktovat, aby s vami dohodli termín odběru vzorku.

Dozvíte se hladinu IgG a IgM protilátek proti bakterii Borrelia burgdorferi s. l. Z hladiny těchto protilátek lze soudit, zdali jste nakaženi boreliózou či nikoliv. Tento test doporučujeme zejména pokud u vás bylo nalezeno klíště pozitivní na přítomnost borélií. Laboratorní zpráva, kterou obdržíte, slouží vašemu lékaři pro zhodnocení vašeho zdravotního stavu a nasazení případné léčby. V komletním balíčku nabízíme 2 vyšetření (do 10 dnů od přisátí klíštěte a za dalších 6 týdnů) proto, aby bylo zřejmé, zda dochází ke změnám hladin protilátek IgG a IgM, z čehož lze usoudit možný průběh infekce.

Protilátky proti boréliím se nacházejí v krvi, proto potřebujeme abyste k nám doručili vaši krev, odebranou lékařem (nesrážlivá krev odebraná do zkumavky s heparinem nebo EDTA). Krev musí být doručena v den odběru, aby nedošlo k rozpadu protilátek. Druhou možností je objednání odběrů přímo v naší laboratoři na tel. čísle +420 542 213 851. Odběr krve v naší laboratoři není možný u dětí, u kterých může krev odebírat pouze pediatr.

Doporučujeme dvě analýzy IgG i IgM protilátek. První odběr krve by měl proběhnout do 10 dnů od přisátí klíštěte, druhý odběr asi po dalších 6 týdnech, při kterém je možné zachytit nárůst protilátek a analýza je tak mnohem průkaznější, než pokud by byl proveden jen jeden test protilátek. Jedná se o unikátní přístup k testování boreliózy, který je spolehlivější než běžné testy a v současnosti je na trhu nikdo nenabízí.

Protilátky jsou látky bílkovinné povahy, patřící do imunoglobulinové rodiny, hrají zásadní roli v obraně organismu před patogeny. IgG je nejvýznamnější třída protilátek a v krevní plasmě je jich největší zastoupení. Poločas rozpadu IgG protilátek je dlouhý, proto je možné je v krevním séru stanovit i dlouho po prodělané nákaze. IgM jsou protilátky, které se tvoří brzy po setkání s patogenem a také mizí brzy po zlikvidování antigenu. Jejich vyšší hodnoty tedy naměříme jen při aktuálně probíhající imunitní odpovědi vůči danému patogenu. V případě nákazy boréliemi dosahují maximální koncentrace protilátek přibližně mezi 5 až 7 týdnem od nákazy. Více informací je uvedeno v našem článku.

V každé laboratorní zprávě od nás najdete doporučení pro vašeho ošetřujícího lékaře, jak se zachovat vzhledem k vašemu výsledku. Pokud se vám protilátky po přisátí pozitivního klíštěte zvýšily, je to jistě důvod k návštěvě lékaře, který vám po zhodnocení vašeho zdravotního stavu může předepsat vhodnou léčbu antibiotiky.
Výsledky vyšetření zpracujeme do 3 pracovních dnů. Objednáte-li si kompletní balíček dvou vyšetření protilátek, dostanete souhrnnou laboratorní zprávu do 3 pracovních dnů od druhého odběru, pokud již při prvním odběru nebudou zjištěny zvýšené hladiny protilátek, které by signalizovaly pravděpodobnou nákazu boréliemi.