Nejčastější dotazy našich klientů

Otázky a odpovědi
Testování klíšťat
Testování protilátek proti boréliím

Požadovanou analýzu prosím objednejte na stránkách www.e-gene.cz

Klíště po vyjmutí vložte do čistého uzavíratelném obalu (sáček, krabička nebo zkumavka) přiměřené velikosti. Ideální je balení, ve kterém pracovníci v laboratoři klíště lehce najdou a lze jej bez obtíží z obalu vyjmout. Vložte k němu kousek vlhkého papírového kapesníku nebo vatového tamponu, aby klíště nevyschlo. Obal označte číslem vzorku, který Vám byl vygenerován po objednání analýzy. Klíště pošlete na naši adresu poštou. Pokud pošlete vzorek jako cenné psaní, bývá zásilka doručena do 2 pracovních dnů, běžné nebo doporučené psaní bývá doručeno nejčastěji do 5 pracovních dnů. Další možností je doručení klíštěte osobně k nám na recepci - adresa je uvedena v sekci: Kontakty.

Klíště doneste na naši adresu a předejte ho na recepci mezi 8-15 hodinou v pracovní dny. Žádáme vás, abyste měli již vytvořenou objednávku analýzy klíštěte na www.e-gene.cz, abychom mohli klíště rovnou převzít na nemuseli jsme vás zdržovat. Pokud objednávku nemáte, vyplníme ji společně na recepci. Analýzu klíštěte nám můžete uhradit hotově nebo platební kartou.

Nejprve vytvoříte objednávku na www.e-gene.cz. Číslo vzorku, které vám přijde do e-mailu jako potvrzení vyhotovení objednávky, napíšete na obal, ve kterém klíště odesíláte. Vložíte do obálky a odešlete poštou na naši adresu, viz sekce Kontakty). Doporučujeme pro zaslání využít odběrovou soupravu EliTest Tick, která je k dostání v lékárně.

Standartně doporučujeme dezinfikovat ranku až po odstranění klíštěte, ale pokud jste použili dezinfekci přímo na klíště, můžete nám ho poslat na analýzu. V klíštěti detekujeme přítomnost DNA/RNA jednotlivých patogenů, která zůstane zachována i přes použití dezinfekce.

Výsledky testu klíštěte mohou pomoci zvolit vhodnou a rychlou léčbu, nebo také klientovi zachránit život v případě klíšťové encefalitidy.

Pokud se do 14 dnů od přisátí klíštěte objeví teploty, u každého testovaného patogenu se postupuje jinak. Například ehrlichióza se musí léčit doxycyklinem, zatímco borelióza u dětí se léčí penicilinovými antibiotiky nebo azitromycinem, jenž jsou na erhlichiózu neúčinné.

V případě že se objeví teploty, bolesti hlavy nebo zvracení do 14 dnů po přisátí klíštěte pozitivního na virus klíšťové encefalitidy, je třeba okamžitě navštivit nejbližší infekční oddělení. Pozitivní výsledek klíštěte na tuto infekci pomůže následně lékaři v zahájení symptomatické léčby klíšťové (meningo)encefalitidy.

Naše laboratoř provádí testy, které nejen zjistí přítomnost patogenu v klíštěti, ale stanoví také jeho množství. Koncentrace DNA/RNA daného patogenu ve vzorku má vliv na riziko nákazy a v případě vysoké pravděpodobnosti přenosu infekce na člověka lze podat preventivně antibiotickou léčbu po kratší dobu, než následně řešit komplikace spojené s náročnou a komplikovanou léčbou, např. boreliózy.

Pokud bylo klíště nakažené boréliemi, je možné navštívit lékaře pro konzultaci ohledně zahájení profylaktické (preventivní) léčby antibiotiky nákazy boréliemi nebo pokud chcete mít jistotu, můžete si v naší laboratoři nechat provést test na protilátky proti boréliím. Nejvhodnější doba pro stanovení protilátek je přibližně po 6 týdnech od nálezu klíštěte nebo při potížích. Chcete-li provést test na protilátky u vašeho dítěte, je třeba domluvit odběr krve s dětským lékařem vašeho dítěte. Odběry krve u dětských pacientů v naší laboratoři neprovádíme.

Protilátky proti boréliím se nemusí vždy v prvních měsících po nákaze vytvořit, test na protilátky může dát falešně negativní výsledky, a proto pokládáme profylaktickou antibiotickou léčbu za účinnější postup než pouhé sledování protilátek.

Pokud vám budou nasazena antibiotika, nemá význam sledovat hladiny protilátek proti boréliím.

Klíště infikované boréliemi automaticky neznamená, že se na vás borélie přenesou. Na přenos borélií z klíštěte na člověka má vliv více faktorů: doba přisátí klíštěte (pro přenos infekce je nutných několik hodin přisátí), množství borélií v klíštěti či stav imunitního systému napadené osoby.

Anaplasmóza/Ehrlichióza je nemoc způsobená bakterií Anaplasma phagocytophilum (dříve nazvané ehrlichia). Má podobné příznaky jako borelióza, ale léčí se jinými antibiotiky (v profylaktické léčbě doxycyklinem). Je proto velkou výhodou, pokud víte, čím bylo klíště nakažené. Anaplasma je nebezpečná zejména pro děti, těhotné ženy, nebo lidi s oslabenou imunitou.

V případě napadení klíštětem pozitivním na přítomnost klíšťové encefalitidy lze doporučit pouze posílení imunitního systému a vyvarování se stresu a fyzické námahy. Proti viru klíšťové encefalitidy nelze nijak preventivně zasáhnout léčbou a neexistují žádné léky proti tomuto viru. Jedinou prevencí je očkování. Průměrná inkubační doba od přisátí klíštěte je 7-14 dní, ale může to být i méně nebo více. Pokud se projeví příznaky nemoci (zvýšená teplota, bolesti hlavy, zvracení) je nutná okamžitá návštěva lékaře, po které často následuje hospitalizace v nemocnici ke zvládnutí příznaků nemoci.

Ano, i u psů borelióza způsobuje závažné zdravotní komplikace především pohybového aparátu. Nejčastějšími problémy jsou záněty kloubů projevující se kulháním a neochotou psa chodit. Při objednávce postupujete úplně stejně jako u klíštěte vytaženého z kůže člověka.

Postup, jak správně odstranit klíště najdete na našich stránkách a v článcích, které se touto problematikou zajímají". Doporučujeme ránu dezinfikovat až po odstranění klíštěte, ale na analýzu nám můžete poslat i klíště, na které jste použili dezinfekci. Pro uchování a odeslání klíštěte doporučujeme použít speciální odběrovou sadu EliTest Tick, která zaručí, že DNA/RNA patogenů zůstane v klíštěti zakonzervovaná. Tuto sadu doporučujeme použít zejména, pokud požadujete test na klíšťovou encefalitidu. Jinak je nutné klíště poslat co nejdříve po vytažení v čisté uzavíratelné lahvičce nebo zkumavce ideálně i s kouskem navlhčeného ubrousku nebo vaty, aby klíště nevyschlo. Testujeme živá i mrtvá klíšťata.

Klíšťata vytažená z kůže uchovávejte při pokojové teplotě a neukládejte je do lednice ani do mrazáku.

Jedná se o odběrovou sadu na klíště, ve které najdete zkumavku s roztokem, do kterého klíště vložíte po vytažení z kůže a odešlete tuto zkumavku dle instrukcí na naši adresu. Odběrovou sadu lze koupit v lékárně a při objednávce analýzy v naší laboratoři můžete uplatnit slevový kód v hodnotě 50 Kč, který je součástí každé sady Elitest Tick. Slevový kód je možné uplatnit pouze zadáním při online objednávce na www.e-gene.cz. Slevu nelze uplatnit zpětně. Proto doporučujeme pořídit si předem odběrovou soupravu EliTest Tick do vaší lékárníčky. Můžete ji dokonce brát s sebou na výlety nebo pobyty pod stanem v přírodě.

Rychlý test zachytí pouze silně pozitivní klíšťata a některá středně pozitivní klíšťata vyjdou rychlým testem jako falešně negativní. Při použití rychlého domácího testu se sice dozvíte výsledek okamžitě, obecně ale nejsou tyto testy přesné a spolehlivé jako laboratorní metody. Výsledek rychlého testu vám nesdělí, jaké množství borélií v klíštěti je, a tedy nezhodnotí rizika možného přenosu. Nejpřesnější metoda je kvantitativní PCR metoda, která zjišťuje množství DNA bakterie. Z těchto důvodů nedoporučujeme rychlé domácí testy z drogerie nebo lékárny.

V rámci jedné objednávky můžeme udělat analýzu až 3 klíšťat současně odebraných z jednoho člověka. V takovém případě stačí vytvořit jednu objednávku a klíšťata poslat společně. Do poznámky v objednávce prosím uveďte, že posíláte více než jedno klíště. Výsledek dostanete jako souhrnnou zprávu, nikoliv pro každé klíště zvlášť.

Pokud provedete objednávku na www.e-gene.cz lze analýzu uhradit bankovním převodem nebo platební kartou online. Upozorňujeme vás, že naše laboratoř zahajuje zpracování vzorků až po uhrazení celé ceny. Pokud přinesete klíště osobně, můžete u nás platit hotově nebo platební kartou na terminálu.

Výsledky dostanete na mail uvedený v objednávce nejpozději do 3 pracovních dnů od doručení klíštěte. Často stihneme klíště analyzovat a výsledky odeslat dříve. Pokud chcete mít jistotu rychlejší analýzy, je možné si připlatit za expresní analýzu do 24 hodin (platí jenom v rámci pracovních dní) od doručení klíštěte, přípatek za tuto službu je 2 000 Kč.

Jedná se o velmi citlivou metodu detekce DNA/RNA patogenu, kterou můžeme i kvantifikovat množství patogenu ve vzorku. Tato metoda je velice přesná, citlivá a vysoce specifická.

Vyšetření protilátek lze objednat online na stránce www.e-gene.cz nebo telefonicky na čísle +420 542 213 851. Pokud vyšetření objednáte online, naši kolegové vás budou kontaktovat, aby s vami dohodli termín odběru vzorku na našem brněnském pracovišti.

Dozvíte se hladinu IgG a IgM protilátek proti bakterii Borrelia burgdorferi s. l. Z hladiny těchto protilátek lze soudit, zdali jste nakaženi boreliózou či nikoliv. Tento test doporučujeme zejména pokud u vás bylo nalezeno klíště pozitivní na přítomnost borélií. Laboratorní zpráva, kterou obdržíte, slouží vašemu lékaři pro zhodnocení vašeho zdravotního stavu a případné nasazení léčby. Nejvhodnější doba pro stanovení protilátek IgM je přibližně po 6 týdnech od nálezu klíštěte nebo při potížích.

Protilátky proti boréliím se nacházejí v krvi, proto potřebujeme abyste k nám doručili vaši krev, odebranou lékařem (nesrážlivá krev odebraná do zkumavky s heparinem nebo EDTA). Krev musí být doručena v den odběru, aby nedošlo k rozpadu krvinek. Druhou možností je objednání odběrů přímo v naší laboratoři na tel. čísle +420 542 213 851. Odběr krve v naší laboratoři není možný u dětí, u kterých může krev odebírat pouze pediatr.

Nejvhodnější doba pro stanovení protilátek IgM je přibližně po 6 týdnech od nálezu klíštěte nebo při potížích.

Protilátky jsou látky bílkovinné povahy, patřící do imunoglobulinové rodiny. Protilátky hrají zásadní roli v obraně organismu před patogeny. IgG je nejvýznamnější třída protilátek a v krevní plasmě je jich největší zastoupení. Poločas rozpadu IgG protilátek je dlouhý, proto je možné je v krevním séru stanovit i dlouho po prodělané nákaze. IgM jsou protilátky, které se tvoří brzy po setkání s patogenem a také mizí brzy po zlikvidování antigenu. Jejich vyšší hodnoty tedy naměříme jen při aktuálně probíhající imunitní odpovědi vůči danému patogenu. V případě nákazy boréliemi jsou dosahovány maximální koncentrace protilátek IgM přibližně mezi 5 až 7 týdnem od nákazy. Více informací je uvedeno v našem článku.

V každé laboratorní zprávě od nás najdete doporučení pro vašeho ošetřujícího lékaře, jak se zachovat vzhledem k vašemu výsledku. Pozitivní výsledek je důvod k návštěvě lékaře, který vám po zhodnocení vašeho zdravotního stavu může předepsat vhodnou léčbu antibiotiky.

Výsledky vyšetření zpracujeme zpravidla do 3 pracovních dnů.