Odborné články a novinky

25. 6. 2019 | Borélie a borélioza

V České republice jsou k dispozici v současné době čtyři druhy testů na přítomnost borélií v klíšťatech. Nejpřesnější metodou je metoda RealTime PCR, která je nejmodernější metodou detekce borélie v klíštěti.

zobrazit článek
18. 6. 2019 | O klíšťatech

Ideální ochranou před napadením klíštětem je používání repelentů. Různé repelenty mají různou účinnost a nanesení repelentu je třeba v průběhu návštěvy přírody opakovat.

zobrazit článek

Promořenost klíšťat na Borélie i Ehrlichie (Anaplasmu) v květnu z dubnových 29 % na 22,5%. Pokles promořenosti jsme očekávali z důvodu nepříznivého počasí, zejména z důvodu chladných ranních teplot v květnu 2019.

zobrazit článek
3. 6. 2019 | O klíšťatech

V České republice žije pouze jeden druh klíštěteIxodes ricinus. Tento druh klíštěte může na člověka přenést několik nebezpečných infekcí. Nejčastěji bývá klíště infikováno rodem Borrelia (v některých obdobích a krajích bývá borélií nakaženo i přes 70% klíšťat).

zobrazit článek
28. 5. 2019 | Borélie a borélioza

Analýzou různých vývojových stádií klíšťat jsme zjistili, že dochází k tzv. intraovariálnímu přenosu borélií, to znamená, že samice naklade vajíčka, která již borélie obsahují a z těchto vajíček vyrostou vývojová stádia, která i bez nasátí krví jsou pozitivní na borélii. Proto je nezbytné testovat i velmi malé klíště.

zobrazit článek

Promořenost klíšťat na borélie dle očekávání vzrostla na téměř 30 %. V případě Ehrlichií promořenost vzorstla na 3,7 %.

zobrazit článek