Odborné články a novinky

Promořenost klíšťat boréliemi v září opět klesla ze srpnových 17,0 % na 10,0 %. Jedná se o výrazný pokles, který byl způsoben chladnými rány v polovině září. Promořenost klíšťat na borélie byla v září výrazně podprůměrná.

zobrazit článek

Promořenost klíšťat boréliemi v srpnu klesla z červencových 25,6 % na 17,0 %. Jedná se o výrazný pokles, který nastává běžně v červenci. Promořenost klíšťat na borélie byla v srpnu podprůměrná.

zobrazit článek

Promořenost klíšťat boréliemi v červenci mírně klesla z červnových 26,6 % na 25,6 %. Nejedná se o výraznou změnu a stále lze hovořit o nadprůměrné hodnotě infekčnosti (průměrná hodnota infekčnosti klíšťat v červenci je 22 %).

zobrazit článek

Promořenost klíšťat boréliemi v červnu opět vzrostla z květnových 18,6 % na 26,6 %. Nárůst promořenosti jsme očekávali z důvodu teplého a vlhkého počasí.

zobrazit článek
25. 6. 2019 | Borélie a borélioza

V České republice jsou k dispozici v současné době čtyři druhy testů na přítomnost borélií v klíšťatech. Nejpřesnější metodou je metoda RealTime PCR, která je nejmodernější metodou detekce borélie v klíštěti.

zobrazit článek
18. 6. 2019 | O klíšťatech

Ideální ochranou před napadením klíštětem je používání repelentů. Různé repelenty mají různou účinnost a nanesení repelentu je třeba v průběhu návštěvy přírody opakovat.

zobrazit článek