Jak správně vytáhnout na kůži přisáté klíště

Jak správně vytáhnout na kůži přisáté klíště

22. 5. 2019 | O klíšťatech

Postupů jak správně vytáhnout / vyndat klíště existuje mnoho a některé se zakládají na mylných názorech. Před správným vytažením klíštěte v žádném případě klíště nemažte ničím mastným, ani nezakapávejte alkoholem ani dezinfekcí.

Klíště také neuchopujte do rukou, ale použijte buď sterilní injekční jehlu na jedno použití, nebo použijte speciální kartu či vytahovací háček na správné vytahování klíšťat. U klíštěk a pinzet je vždy diskutabilní, zda klíšťkami nebo pinzetou klíště spíše nerozmáčknete. Je třeba si uvědomit, že klíště může být infekční a nákazu lze přenést také přes poraněnou kůži, takže klíšťata neberte do rukou.

KROK 1. Opatrně podeberte klíště vytahovací kartou nebo háčkem, případně injekční jehlou a vytáhněte klíště z kůže. Pokud klíště vytahujete injekční jehlou, postupujte jako u vytahování třísky.

KROK 2. Pokud pro zaslání klíštěte do laboratoře nepoužijete speciální odběrovou sadu, využijte prázdné vymyté lékovky s kouskem vlhkého papíru nebo stéblem trávy. Speciální odběrovou sadu si můžete pořídit v lékárně.

KROK 3. Ihned po vytažení klíštěte ranku na kůži dezinfikujte nejlépe jodovou tinkturou, v případě alergie na jód jiným alkoholovým dezinfekčním prostředkem. Pomocí sterilní injekční jehly na jedno použití můžete zbytky klíštěte odstranit podobně jako třísku.