Jaké testy jsou v ČR dostupné?

Jaké testy jsou v ČR dostupné?

25. 6. 2019 | Borélie a borélioza

V České republice jsou k dispozici v současné době čtyři druhy testů na přítomnost borélií v klíšťatech. Nejpřesnější metodou je metoda RealTime PCR, která je nejmodernější metodou detekce borélie v klíštěti.

Tato metoda umožňuje kvantifikovat borélie, jinými slovy, určit celkové množství borélií v klíštěti a dát tak informaci o míře promořenosti klíštěte. Objednat test klíštěte pomocí RealTime PCR metody můžete zde.

Další metodou, která je velmi přesná je metoda nested PCR. Tato metoda odhalí přítomnost borélie ve vzorku, ale nezjistí kvantitu borélie v klíštěti, jinými slovy, z výsledků se dozvíme pouze zda klíště je nebo není pozitivní na borélii, nedozvíme se v případě pozitivity jak moc je pozitivní. Proto je vhodné se laboratoře před odesláním vzorku dotázat, zda používají metodu RealTime PCR nebo nested PCR a zda kvantifikují množství borélií ve vzorku.

Třetí metodou jsou rychlé domácí testy, které se řadí k méně přesným metodám. Více o rychlých domácích testech se dozvíte zde.

Čtvrtou, nejméně přesnou metodou je stanovení borélií pod mikroskopem. Tehdy se z klíštěte udělá preparát, který se prohlíží pod mikroskopem. Metoda je spíše zastaralá a k jejímu provedení je třeba zkušeného odborníka, který dokáže odlišit borélii od jiných spirochét.