Co je klíšťová encefalitida - diagnostika, příznaky

Co je klíšťová encefalitida - diagnostika, příznaky

Klíšťovou encefalitidu způsobuje RNA virus patřící mezi flaviviry. Mezi flaviviry přenášené moskyty patří také virus žluté zimnice, Dengue virus (horečka Dengue), West Nile virus (virus západonilské horečky) a virus japonské encefalitidy.

V České republice bylo mezi lety 2003 a 2009 diagnostikováno 681 případů klíšťové encefalitidy. Většina případů infekce klíšťovou encefalitidou se vyskytuje mezi dubnem a listopadem. Největší počet nakažených osob bývá v červenci. Klíšťovou encefalitidou se lze získat nově nakazit od klíšťat z území až do nadmořské výšky 1200 metrů.

V České republice je vysoké riziko přenosu klíšťové encefalitidy z klíštěte na člověka. Množství infikovaných klíšťat se v České republice pohybuje v rozmezí 2 – 7 %. Nejvíce se o výzkum přenosu klíšťové encefalitidy mezi hostiteli v rámci Evropy zasloužil slovenský vědec RNDr. Milan Labuda, DrSc. (1945-2007), který výzkum prováděl na Ústavu zoologie Slovenské akademie věd.

Diagnostika a příznaky klíšťové encefalitidy

Příznaky klíšťové encefalitidy mohou být různé. 78 % pacientů mívá horečku (nad 38 ̊C) trvající 1-24 dní, 16 % pacientů mívá pouze zvýšenou teplotu mezi 37 a 38 ̊C, 6 % pacientů může prodělat onemocnění bez teplot.

97 % pacientů má minimálně jeden z následujících příznaků klíšťové encefalitidy: bolesti hlavy, závratě, nucení na zvracení a zvracení. Z laboratorních metod se používá především analýza mozkomíšního moku, u 92 % pacientů bývají v séru nalezeny protilátky třídy IgM a u 87 % pacientů protilátky třídy IgG.

Léčba klíšťové encefalitidy

Hospitalizace trvá průměrně 23 dní. Léčba bývá symptomatická na specializovaných nemocničních odděleních. Antivirotika pro léčbu tohoto onemocnění prozatím neexistují.

Co dělat v případě nakaženého klíštěte?

Vzhledem ke skutečnosti, že nelze nijak preventivně zasáhnout při zjištění pozitivního klíštěte, nedoporučujeme našim klientům provádět vyšetření klíšťat na klíšťovou encefalitidu. V případě nalezení pozitivního klíštěte lze doporučit pouze posílení imunitního systému a vyvarování se stresu a fyzické námahy. Inkubační doba od přisátí klíštěte je 7-14 dní.

Doporučená literatura

Czupryna P, Moniuszko A, Pancewicz SA, Grygorczuk S, Kondrusik M, Zajkowska J. Tick-borne encephalitis in Poland in years 1993-2008--epidemiology and clinical presentation. A retrospective study of 687 patients. Eur J Neurol. 2011;18(5):673-9.